news-details

BIST100 endeksi

Kurban Bayramı tatili sonrasında takas avantajı kaynaklı ve Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'in 'Borsa'da işlem vergisinin ertelendiğini' açıklaması ile BİST100 endeksi geçtiğimiz haftaya hızlı bir giriş yapmıştı. 21 Haziran gününün 1Ç24 finansallarında konsolide olan bilançoların son açıklanma tarihi olmasından kaynaklı olarak bugün BİST100 endeksi hacim bakımından beklenti fiyatlamaları kaynaklı artış görebiliriz.

BİST100 endeksi, geçtiğimiz haftaki kısa işlem haftasını %2,9 yükselişle 10.771 seviyesinden tamamladı. Yükselişe bankalar öncülük ederken, endekse en çok puansal bazda katkı yapan paylar AKBNK, BIMAS, YKBNK, ISCTR, GARAN oldu. Bu hafta yurt içinde önemli gündem maddeleri bulunuyor. TCMB faiz kararı ile birlikte, Türkiye'nin gri listeden çıkma beklentileri kısa vadeli endeksteki yönü belirleyebilir.

FATF Genel Kurulu 23 – 28 Haziran’da toplanacak. 27 – 28 Haziran’da Gri Liste’nin açıklanması bekleniyor. Türkiye'nin gri listeden çıkmasına ise kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumun gerçekleşmesi BİST100 endeksine katalist etki yaratabilir.

Kaynak: İnfo Yatırım

  Hibya Haber Ajansı