news-details

Asya piyasaları ve Avrupa piyasalarından son durum

Bugün ne bekliyoruz? Asya hisse senedi piyasaları haftaya karışık bir başlangıç yaptı. Japonya'da Nikkei225 Endeksi %0,68 ve Topix Endeksi %0,81 yükseldi. Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) haziran para politikası toplantısı sonrası bu sabah yayımlanan görüş özeti, toplantıda faiz artırımının tartışıldığını gösterdi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi %0,69 ve Shenzhen Bileşik Endeksi %1,04 düştü. Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,73 azalış gösterdi. Güney Kore'de Kospi Endeksi %0,75 ve Kosdaq Bileşik Endeksi %1,19 geriledi. Tayvan Taiex Endeksi %1,89 düşerken Avustralya S&P/ASX200 Endeksi %0,80 azaldı. ABD endeks vadelileri bugün haftaya yatay bir başlangıcı işaret etmektedir. Avrupa piyasaları da haftaya karışık başlamaya hazırlanıyor.

ABD imalat endeksleri (Haziran)

ABD’de hafta boyunca haziran ayına ilişkin bölgesel Fed imalat endeksleri takip edilecek. Bugün Dallas Fed İmalat Endeksi açıklanacak. İmalat endeksleri ABD’de sektör koşullarının 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana genel olarak kötüleştiğini işaret etmektedir. Geçen hafta açıklanan Philadelphia Fed İmalat Endeksi son birkaç aydır görülen sınırlı toparlanmanın hız keserek de olsa haziranda da devam ettiğini göstermişti.

Bugün Almanya’da haziran ayı Ifo iş İklimi Endeksi açıklanacak. Almanya’da mevcut iş dünyası güvenini ve gelecek altı aya ilişkin beklentileri ölçen endeks mart ve nisanda yükselerek iyimserliğin arttığını işaret etmesinin ardından mayısta hafifçe gerilemişti.

Yurt içinde güven endeksleri (Haziran)

Yurt içinde pazartesi günü haziran ayı Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ve TÜİK’in sektörel güven endeksleri, ardından perşembe günü ekonomik güven endeksi yayımlanacak.

Piyasalarda cuma günü ne oldu? Haftanın son işlem gününde küresel hisse senedi piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir izlendi. Asya’da Çin CSI300 Endeksi %0,22, Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,67 azaldı. Güney Kore Kospi Endeksi ise %0,83 geriledi. Japonya endeksleri önceki kapanışa paralel kapattı. Avrupa’da İngiltere FTSE 100 Endeksi %0,42, Almanya DAX Endeksi %0,50, Fransa CAC 40 Endeksi %0,56 ve Stoxx Europe 600 Endeksi %0,73 düştü. ABD endekslerinde sınırlı hareketler izlendi. S&P 500 Endeksi %0,16 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,18 düşerken Dow Jones Endeksi fazla değişmedi.

Borsa İstanbul'da BIST100 Endeksi %0,29 artışla 10.771 puandan kapandı. BIST100'de işlem hacmi yaklaşık 97,41mlr TL oldu. BIST30 Endeksi %0,21 yükselerek 11.750 puana ulaştı. Bankacılık endeksi (BIST Banka) %1,83 primle 15.551 puandan günü tamamlarken Sınai endeksi (BIST Sınai) önceki kapanışa göre fazla değişmeyerek 14.476 puandan kapandı.

Japonya TÜFE verileri (Mayıs)

Japonya’da TÜFE mayısta aylık %0,5, yıllık %2,8 artarken çekirdek TÜFE yıllık %2,5 arttı. Manşet enflasyon nisanda %2,5 idi. Taze gıda ve enerji hariç “çekirdek çekirdek” TÜFE yıllık %2,4’ten %2,1’e geriledi. USDJPY paritesi kazançlarını yedinci güne taşıyarak haftayı 159,82 civarında kapattı. Reuters haberine göre yetkililer döviz piyasasındaki aşırı volatil ve spekülatif hareketler dolayısıyla aksiyon almaya hazır olduklarını belirttiler.

Dünya genelinde PMI verileri (Haziran-Öncü)

Haftanın son işlem gününde majör ekonomilerin haziran ayına ilişkin öncü PMI verileri takip edildi. İmalat PMI haziranda, Japonya’da 50,4’ten 50,1’e gerilerken sektörün halihazırda daraldığı Almanya ve Euro Bölgesi’nde sert düşüşle beklentilerin oldukça altında kaldı. İngiltere ve ABD’de (S&P Global PMI) sınırlı bir artışla daralma ile büyüme arasındaki eşit değer 50 seviyesinin hafifçe üzerinde kalmaya devam etti. Hizmet PMI tarafında, Japonya 53,8’den 49,8’e sert düşerek sektör Ağustos 2022’den beri ilk kez daralma bölgesine girdi. Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere’de sınırlı düşüşler olsa da sektörün büyümeye devam ettiğini işaret etti. ABD’de sınırlı bir artışla 55,1 puana yükseldi.

ABD’de ikinci el konut satışları (Mayıs)

ABD’de ikinci el konut satışları, rekor seviyelere çıkan fiyatların etkisiyle mayısta bir önceki aya göre azalsa da %0,7 ile beklenenden daha az bir düşüşle 4,11 milyona geriledi. ABD’de ikinci el konut satışları 2023’ün başından beri görece yatay bir seyir izlemektedir. Mayısta, yıllık bazda %2,8’lik bir gerileme oldu.

Kaynak: Piramit Menkul Kıymetler

  Hibya Haber Ajansı